Články

CZECH STUNT DAY 2013

Publikováno: 22:05 18.09.2013 | Autor: RUTAN | Kategorie: | Zobrazeno: 2626x
reportáž z akce

Czech STUNT Day 2013

Autor: Rutan
Ostrava, 14. Září 2013

Dlouhé roky v Čechách slýchávám od motorkářů vzpomínky na zlatou éru StreetFighter Day, tedy mistrovství světa ve Stuntridingu, jak se kaskadérskému ježdění na motorce dnes říká. Dříve byl název hodně vypovídající a slovo FIGHT v názvu akce vypovídalo o konceptu celé akce. Před deseti lety totiž styl jízdy kaskadérů byl na úplně jiné úrovni než je dnes a i podstata tohoto sportu stála na jiných základech než je tomu nyní. V ježdění byla dravost, nebezpečí, rychlost, hodně jezdců jezdilo na silných litrových motorkách a publikum na zaplněných tribunách bechyňského letiště řvalo nadšením. Ale všechno má svůj konec a nic netrvá věčně a tak se SFD někam vytratilo. Od té doby tu panuje určitá „doba temna“ , které ale začíná svítat na lepší časy a je možné, že se v blízké budoucnosti dočkáme pokračování této legendy, která má dnes kořeny v akci, která se 14. Září konala v Ostravě.

Je leden 2013 a dostáváme myšlenku, že by to chtělo uspořádat něco většího než Street Fighter Weekend. Akci, která už v ČR běží pátým rokem, ale v nekomerčním konceptu a má sloužit především ke zvedání úrovně jednotlivých jezdců bez nároku na nějaké velké divácké kulisy či astronomické zisky. Už dříve jsme s kaskadéry chtěli něco podobného udělat, ale neměli jsme na to podmínky. Přece jenom uspořádat takový podnik znamená obrovské úsilí, ještě víc peněz a také veliké riziko, že když zaprší, „zahučíme“ do toho až po uši. Navíc chybělo know-how a bez silného partnera by to pravděpodobně skončilo fiaskem. Vše se ale ze dne na den změnilo s nabídkou centra bezpečné jízdy LIBROS Ostrava, že by se akce mohla konat v jejich prostorách. Nedokážete si představit ideiálnější místo… téměř v centru velkého krajského města, s obrovskou asfaltovou plochou, silným zázemím a to vše obehnané betonovou zdí. Tím nám odpadla spousta problémů a začalo se se samotnou organizací. Čtyři závody SFW 2013 se rázem změnily na kvalifikace do tohoto podniku. Účel byl vybrat deset nejlepších jezdců z Česka, kteří budou v Ostravě bojovat o titul kaskadéra roku. Kvalifikace měla dva stupně – prvním bylo zvládnout dílčí kvalifikaci do kategorie závodu SFW PROFI, což znamená utočit minimálně jedno kolečko po zadním kole a ujet 50 metrů po předním kole. Větší problémy měli jezdci Překvapivě s jízdou po předním kole, ale nakonec se deset jezdců úspěšně kvalifikovalo. Dalším stupněm byl bodový žebříček, který určoval kdo se vleze do elitní desítky. Vzhledem k tomu, že jezdců bylo pouze deset nikomu nehrozilo, že neobhájí s body poslední postupovou příčku a bodování tak určovalo pouze startovní pořadí do závodu. V průběhu léta se na čtyřech závodech SFW doslova porvalo o body oněch deset jezdců a na konci Srpna jsme konečně měli dokončenou startovku pro velké finále.

Ve čtvrtek 12. Září, dva dny před závodem se do ostravského Librosu začaly sjíždět dodávky a auta s motorkami na vleku, aby mohli všichni hned od pátečního rána začít trénovat, připravovat plochu a dolaďovat poslední detaily. A to za hustého deště Zima a déšť všem dělala starosti, ale nikdo si nepřipouštěl, že by na plochu plnou kaluží nevtrhnul se stejným odhodláním, jako za sucha. V průběhu tréninků jsme nejčastěji viděli kaskadéry pobíhat s předním kolem v ruce na cestě do nedalekého pneuservisu a přezouvalo se na něco, co bude na tom chladném a vlhkém asfaltu aspoň trošku držet. Já sám jsem přezul celkem tři gumy a jedině solidarita Sobyho, který mi půjčil mokrý slick mi zachránila možnost jezdit po předním a gumovat. Tréninky v Pátek třináctého ukončil večerní slejvák a všichni už měli akorát plnou hlavu druhého dne.
Ráno nás vzbudilo bubnování dešťových kapek o střechy dodávek, ale naštěstí se počasí začalo lepšit a v 10:00 přestalo pršet úplně a tak to vydrželo až do samotného konce celé akce. Postupně se začali scházet první návštěvníci a celý program začal spanilou jízdou několika set motorek centrem Ostravy za asistence dopravní policie, která naprosto vzorně celou kolonu navedla po správné trase a řídila okolní provoz. Kdybych z té vyjížďky ještě odečetl toho střelce, co to do mě zezadu nasypal, když se mně pokoušel předjet v nejužším místě celé vyjížďky, bylo by to dokonalé. Mně se nic nestalo, cítil jsem jenom ránu do zadního kola, ustál jsem to bez potíží, ale onen střelec ryl držkou zem i se spolujezdkyní a když jsem k němu doběhl, jestli je v pořádku, dočkal jsem se akorát kyselého ksichtu. Naštěstí byla motorka jenom lehce odřená, oba byli v pořádku a ani fakt, že po mně potom chtěl kompenzaci mi náladu nezkazil. Tomu říkám mít vlastní svět! Po návratu z projížďky jsem měl tu milou povinnost za asistence Vlaďky Řepkové a celého teamu pokřtít exkluzivní kalendář Kaskadérů na rok 2014, jehož výtěžek bude věnován na boj proti rakovině. Tento kalendář si můžete prohlédnout nebo zakoupit na webu www.motokalen­dar.net . O výjimečnosti tohoto kalendáře svědčí i fakt, že dva dny po začátku prodeje bylo prodáno 450 kusů.
Program dále pokračoval doprovodným programem, kdy na plochu vtrhla dvojice Pavel Korych a Petr Hnětkovský, kteří předvedli adrenalinem nabitou show, kterou se prezentují třeba i v daleké Číně! Hned poté, co se rozplynul kouř ze spálených gum naskočily první čtyři minuty času na velké LCD obrazovce pro prvního závodníka, porota mávla praporem a závody začaly. Byl jsem to já, kdo měl tu čest startovat první, přestože to bylo z posledního postupového místa. V závodu se body rozdělovaly u tří porotců v těchto kategoriích – 1) Kvalita jízdy po zadním, 2) po předním, 3) gumování + drift 4) akrobacie , 5) celková náročnost, plynulost a zábavnost show + 6) trestné body za pády. Všichni jezdci tak byli tak nuceni jezdit všechny kategorie triků a nespoléhat jen na to, že umí nejlíp jen jednu z věcí, což zvedlo atraktivitu celé jejich show. K radosti publika nejvíc energie skoro všichni věnovali driftům a gumování. Totiž to lidi baví nejvíc, když motorka řve v omezovači, letí s řídítky od pantu k pantu a hoří zadní guma. Celý závod měl neskutečný spád. Všichni kaskadéři stáli u vjezdu do arény, povzbuzovali každého, kdo šel na věc a fandili si navzájem. To byl pro mě nejsilnější zážitek z celé akce. Publikum, které taky bývá normálně na takových akcích poměrně tiché o sobě dávalo hlasitě vědět a celkovou atmosféru nešlo popsat snad jinak než jako fantastická. S vypršením poslední sekundy času desátého jezdce tak byly oficiálně ukončeny závody.

Takto vypadají výsledky závodu:

**1. Martin Krátký – 278b.
2. Adam Peschel – 227b.
3. Michal Martínek – 221b.

4. Mirek Frey – 213b.
5. Marek Černý – 183b.
6. Michal Holomek – 143b.
7. Jarda Janovský – 127b.
8. Přéma Vaněk – 123b.
9–10. Bohuslav Chmelař, Radek Pyrchala – 99b.**

Naprosto neuvěřitelné je, že nikdo neskončil poslední :) Program ale rozhodně nekončil. Jezdci plní adrenalinu nechtěli vůbec z plochy pryč a nikomu nevadilo ani to, že zase začalo pršet. Každý, komu ještě jela motorka nastoupil na plac a snad patnáct gumujících motorek najednou za doprovodu krásného ohňostroje udělalo tečku za touto vynikající akcí. Po vyhlášení vítězů se za pult mixáku postavil DJ Daniel, kterého ještě v průběhu noci doplnil David s Andreou a totálně se strefili do vkusu davu. Nutno přiznat, že tolik hop-hopity hoplá černé ghetto mjůzik jsem dlouho neslyšel a upřimně řečeno, nepamatuju si, kdy ta divoká afterparty měla konec. Jediné co vím, že jsem ráno vstávál tak strašně domlácený, že jsem si příliš nedovedl představit, jak dojedu 350km domů.

Jak bylo napsáno v úvodu, je to start nové éry a příští rok tato akce dostane nový, větší rozměr a těšit se můžete kromě českých jezdců také na borce z celé evropské špičky. A to se bude opravdu na co dívat!
Za sebe musím říct jen toto – Jsem velmi vděčný za to, že jsem se mohl tohoto podniku zúčastnit. Kdo dnes může říct, že patří oficiálně mezi deset nejlepších kaskadérů v této zemi?…jeden z milionu? A je jedno, jestli je první, čtvrtý nebo desátý, tento titul mi už nikdo nikdy nevezme! Samozřejmě, určitě se najde někdo, kdo s tím nebude souhlasit a já na to říkám – přijďte mi to za rok do Ostravy dokázat!

videoklip z akce: :http://www.y­outube.com/wat­ch?…
fotogalerie: http://gphotos­movies.rajce.id­nes.cz/…unt_day­_2013

 

Komentáře

Žádné komentáře

Linkuj si! Přidej na Facebook.com Del.icio.us Jaggni to! Přidej na Pozrisi.sk